+383 49 442 220
herbalkos@hotmail.com

Produkti ne detaje

KAMOMILI i Majit (Gjerman) - German chamomile - Matricaria recucita - Net 50 gr

2.00 €

Kamomili Gjerman përmban tanine, glykocide flavonike, bisabolol, azulen, terpen dhe acid salicilik. DOBITË: I jep rehati trupit dhe përdoret në pagjumësi. Zbutë nervat dhe përdoret kundër problemeve nervore si stresi dhe depresioni i lehtë. Avulli i kamomilit përdoret për ftohje dhe sinusit. Gjithashtu është i dobishëm për dhembje të dhëmbit. Zbutë spazmet(ngërçet). Nxjerrë gazet. Sidomos është i dobishëm kundër gastritit dhe ulcerave në lugth. Kamomili jep efekte pozitive në parandalimin e ulcerave dhe për përshpejtimin e shërimit të ulcerave. Pakëson dhembjet e belit dhe të kokës. Zvogëlon dhembjet e hemorroideve. Diuretik(nxit urinimin) dhe është djersitës. Ka veti anti-inflamatore. Me veti si anti-inflamator, përdoret në formë gargare për infeksionet e gojës, fytit dhe bajameve. Hap oreksin. Shuan etjen. Ul temperaturën dhe është dezinfektues për trupin. Çaji kamomilit është gjithashtu i mirë për çrregullime menstruale. Banjo me ujin e Kamomilit mbron vitalitetin e lëkurës dhe i jep shkëlqim flokëve. Është i dobishëm kundër puçrrave të fytyrës. Konsumimi çajit bashkë me sheqer rrit potencën. Përdoret për hapjen e ngjyrës së flokëve. PËRGATITJA DHE PËRDORIMI: Përgatitja e çajit: 1 lugë e mesme(reqeli) të plotë hidhet në 1 gotë 200 ml ujë të vluar, lihet të qëndrojë 5-10 minuta, pastaj kullohet dhe pihen 2-3 gota në ditë. Inhalimi: 1 lugë gjelle e plotë me lule Kamomili hidhet në një enë me 1 litër ujë të vluar, lihet të qëndrojë 2-3 minuta pastaj thithet(bëhet Inhalim) avulli nën peshkir. Banjo: Për banjo merren dy grushta, dhe për të larë fytyrën dhe flokët nga një grusht me lule Kamomili dhe përvëlohet me gjysëm ose 1 lt ujë të vluar, lihet të qëndrojë 15-20 minuta, pastaj i shtohet ujit në vaskë. Zhytet trupi në vaskë deri te qafa dhe qëndrohet brenda 15 minuta. KUJDES: Nëse përdoret më shumë se 2-3 gota në ditë mund të shkaktojë turbulencë. Shtatzënat nuk duhet ta përdorin Kamomilin për konsum të brendshëm. KUNDËREFEKTET: Nuk ka ndonjë kundërefekt që dihet.

Porosia

Për porosi na kontaktoni ne numrin e telefonit : +386 49 442 220 ose ne e-mail : herbalkos@hotmail.com

Produktet tjera

LLoje te ndryshme te produkteve

Colorlib Template

SHURUP MANI I ZI - KARADUT ŞURUB - Net 50 gr

4.50 €

Colorlib Template

NEKTAR ÇIÇIBANOZI - Carob Extract - NET 640 GR

9.00 €

Colorlib Template

TIZERO ÇAJ ÇAJ KUNDËR DIABETIT (20 filtera) NET 57 gr

4.50 €

Colorlib Template

LLAMBA NGA KRIPA E HIMALAJEVE - 6-7 kg

25.00 €

Colorlib Template

PEKMEZ ÇIÇIBANOZI - TAÇ - Pa konzervanse, sheqer shtesë, lëndë kimike apo ngjyrë artificiale.– NET 800 GR

7.00 €

Colorlib Template

ZANÇAY ÇAJ KUNDËR STRESIT DHE DEPRESIONIT (20 filtera) NET 51 gr

4.50 €

Colorlib Template

UJË ZHUMBRICE - (thymus sp.) - Net 1 Lt

6.50 €

Colorlib Template

VAJ I SPECIT TË DJEGËS - Chili Pepper oil

4.80 €

Colorlib Template

VAJ ANASONI - Anise Oil - Net 20 ml

6.50 €

Colorlib Template

VAJ ARRE - Walnut Oil - Net 50 ml

4.50 €

Colorlib Template

VAJ ARGANI - Argan oil - Net 20 ml

10.00 €

Colorlib Template

VAJ BAJAMEJE E ËMBËL - Sweet Almond oil - Net 50 ml

4.50 €