+383 49 442 220
herbalkos@hotmail.com

Produkti ne detaje

MAKTHI / METH / FARA GREKE - Fenugreek seed - Trigonella foenum graecum - Net 100 gr

2.00 €

PËRBËRJA: Fara e Makthit që ka një erë të mprehtë, përmban deri në 30% lëng ngjitës të bimës, përmban edhe substanca si vajra esenciale dhe vajra bazë, trigoneline, koline dhe kumarin. DOBİTË: Fara e Makthit është Ushqyese. Për shkak të aromës së hidhur, stimulon sistemin e tretjes dhe lehtëson tretjen. Rregullon sistemin e lukthit dhe të zorrëve. Është i dobishëm në trajtimin e diarres. Është tonik që forcon trupin. Veqanërisht është i mirë për pacientët, të cilët janë në shërim e sipër. Rrit prodhimin e qumështit tek gjidhënëset. Lehtëson kollën, zbutë gjoksin dhe nxjerrë këlbazën. Lehtëson dhembjet e fytit dhe ndihmon kundër bronkitit. Ka efekte ta ndërpresë kokëdhembjen. Afrodiziak (rrit fuçinë seksuale). Është i dobishëm në sëmundjet e anemisë, çrregullime të zhvillimit të trupit dhe diabetit. Ndihmon për të kapërcyer me lehtësim periudhën menstruale. Rregullon gjakderdhjen menstruale dhe ndihmonë në lehtësimin e dhembjeve. Grurëkuqi poashtu është efektive ne trajtimin e ulcerës dhe plagëve, për këto probleme farat duhet bluar dhe me pak ujë përgatitet në formë llape, lyhet në ato pjesë dhe mbështillet. Ushqen rrënjën e flokëve. Parandalon rënien e flokëve i shkëlqen ato dhe i bën të duken më të gjalla. PËRGATITJA DHE PËRDORIMI: 1,5 lugë të mesme(reqeli) hidhet në 200ml ujë dhe lihet të vlojë bashkë në temperaturë të ulët për 10 minuta, pastaj uji kullohet dhe pihen 3 gota të tilla gjatë ditës. Fara e Makthit e bluar përdoret edhe si mëlmes në kuzhina, i shtohet turshive, çorbave, sallatave, gjyveqit, soseve dhe mishit. PËRGATITJA PËR FLOKË Përgatitja e farës së Makthit me përvëlim, zbutë gjoksin, po me këtë ujë nëse shpërlahen flokët, i ushqen flokët i jep formë të dallgave dhe i bën kaçurrela. PËRGATITJA: 2 lugë të mesme(reqeli) nga Grurëkuqi i bluar hidhen në një enë ku i shtohen 2 gota 150-200ml ujë të vluar, ena mbyllet me kapak dhe lihet të pushojë për 15-20 minuta, pastaj kullohet dhe përdoret për gargarë ose shpërlarjen e flokëve. KUNDËREFEKTET: Nuk ka ndonjë kundërefekt që dihet.

Porosia

Për porosi na kontaktoni ne numrin e telefonit : +386 49 442 220 ose ne e-mail : herbalkos@hotmail.com

Produktet tjera

LLoje te ndryshme te produkteve

Colorlib Template

SHURUP MANI I ZI - KARADUT ŞURUB - Net 50 gr

4.50 €

Colorlib Template

NEKTAR ÇIÇIBANOZI - Carob Extract - NET 640 GR

9.00 €

Colorlib Template

TIZERO ÇAJ ÇAJ KUNDËR DIABETIT (20 filtera) NET 57 gr

4.50 €

Colorlib Template

LLAMBA NGA KRIPA E HIMALAJEVE - 6-7 kg

25.00 €

Colorlib Template

PEKMEZ ÇIÇIBANOZI - TAÇ - Pa konzervanse, sheqer shtesë, lëndë kimike apo ngjyrë artificiale.– NET 800 GR

7.00 €

Colorlib Template

ZANÇAY ÇAJ KUNDËR STRESIT DHE DEPRESIONIT (20 filtera) NET 51 gr

4.50 €

Colorlib Template

UJË ZHUMBRICE - (thymus sp.) - Net 1 Lt

6.50 €

Colorlib Template

VAJ I SPECIT TË DJEGËS - Chili Pepper oil

4.80 €

Colorlib Template

VAJ ANASONI - Anise Oil - Net 20 ml

6.50 €

Colorlib Template

VAJ ARRE - Walnut Oil - Net 50 ml

4.50 €

Colorlib Template

VAJ ARGANI - Argan oil - Net 20 ml

10.00 €

Colorlib Template

VAJ BAJAMEJE E ËMBËL - Sweet Almond oil - Net 50 ml

4.50 €