+383 49 442 220
herbalkos@hotmail.com

Produkti ne detaje

KRIPË HIMALAJE rozë- Himalayan Salt pink - Net 100 gr

0.80 €

Formimi i kripërave të Himalajeve përkon afërsisht 250 milion vjet më parë. Disa prej depozitave të kripës të mbetura nga këto dete që janë tharë miliona vjet më parë kristalizohen nën presion të lartë për shumë vite me rrallë. Më e rëndësishmja nga depozitat e kripës kristale në botë është e ashtuquajtura kripa kristal e Himalajeve. Kripa kristal, e vetmja kripë që mund të kalojë molekulat nëpër membranën qelizore. Është i dobishëm për shumë sëmundje si: presioni i lartë i gjakut, depresioni, stresi, shpërbërja e gurëve në veshka dhe rërës, rregullimi i ritmit të zemrës dhe sëmundjeve kardiovaskulare, migrena, osteoporoza, sëmundja e përdhesës, kalcifikimi dhe reumatizmi , zbardhja e dhëmbëve, astma dhe bronkiti, pastrimi i veshit dhe inflamacionet kërpudhore të këmbëve si dhe tek atletët, ilaç natyral për puçrrat, trajtimi i psoriazës, ekuilibron PH-në të trupit, lodhjen kronike, dhimbjen e kokës dhe fytit, parandalimin dhe trajtimin e formimit të qelizave kanceroze, etj. diabeti, alzheimeri, astma, alergjia dhe vonimi i plakjes (Anti-aging). Kripa e Himalajeve njihet si kripa më e pastër në natyrë. Kjo kripë, e cila u mor nga basenet e kripës të formuara nga tharja e deteve 250 milion vjet më parë, përmban të gjitha elementet në trupin tonë, si dhe 84 minerale të ndryshme nga elementet në tokë. Mbështet ekuilibrin e brendshëm të lëngjeve të qelizave të trupit dhe aktivitetin elektrik të sistemit nervor. Për dallim nga uji, kripa ka një strukturë kub. Sidoqoftë, ajo që e bën të veçantë kripën e kristalt të Himalajeve është ndryshueshmëria e saj, aftësia e transformimit. Kripa është kristali i vetëm që mund të shpërndahet në ujë. Nëse vendosim një gurë kristali në ujë, ai do të ruajë strukturën e tij; Edhe pse mund të transferojë dridhjet në ujë, ai do të mbetet i njëjti kristal guri. Nëse vendosim kripën e kristalt të Himalajeve në një gotë ujë, ajo shkrihet. Në kundërshtim me strukturën e tij molekulare, kripa gjithmonë jonizohet. Përfitimet: Kripa Himalajeve u formua mbi 250 milion vjet. Është vërtetuar se përmban 84 minerale. Nuk ngurtësohet në vena. Pacientët me sëmundjet e zemrës, të enëve të gjakut, me presion të lartë të gjakut dhe veshkave lehtë mund ta përdorin. Për një jetë të shëndetshme, e vërteta është se një trup i njeriut me ekuilibër të mirë të ph-s, ajri i pastër, pastërtia dhe ushqimi i duhur janë thelbësore.* Kushdo që është i shëndetshëm ose i sëmurë duhet ta përdorë këtë kripë dhe të largojë kripën tjetër nga jeta. Ndikon pozitivisht në ekuilibrin e acidit dhe bazës së trupit. Ndikon pozitivisht në ngarkesën elektrike të trupit. Ndikon pozitivisht në sistemin e qarkullimit të gjakut dhe organet. Shkakton që presioni i gjakut të bjerë. Siguron heqjen e toksinave dhe metaleve të rënda të grumbulluara në trup. Ka një shije më të butë sesa aroma e rregullt të kripës. Kur hedhni në gjysëm gote ujë një copë kripë të madhësisë mesatare sa kokra e Gështenjës, për ta shkrirë ate i nevojitet për rreth një javë. Pas pirjes së kësaj përzierje të ujit me kripë, në radhë të parë mund të ketë një rritje të presionit të gjakut. Presioni i gjakut dhe sheqeri juaj do të kthehen në normale pasi trupi juaj të mësohet me të. Përdorimi: Kur përdorni kripë, së pari hidhni në pak ujë dhe shkrini ate. Shkrirja e Kripës së Himalajeve kërkon pak më shumë kohë, jo vetëm disa minuta si kripa normale,pasi ta shkrini mirë atëherë mund të përdorni këtë shëllirë kudo që dëshironi. Vëmendje: Kur kripa ziet, mineralet humbasin. Prandaj, kur dëshironi ta përdorni, shtoni këtë ujë të kripur pasi ta hiqni ushqimin nga zjarri. Kështu, mineralet në të nuk humbasin. Kripa Kristal e Himalajeve Lini një copë kripë të shkrihet në gjysmë gotë ujë (por shkrihet në 4-5 ditë), në mëngjes dhe mbrëmje pihet nga 1 lugë çaji. Bën lëkurën të bukur dhe të lëmuar. Përshpejton qarkullimin dhe ka efekte pozitive tek njerëzit me këmbë të ftohtë. Ndihmon kundër skuqjes së syrit. Ndihmon në mostretje (dispepsi). Mënyra më e lehtë për ta dalluar Kripën e Himalajeve nga ato false është që shija e saj është shumë e mprehtë. Karakteristikat e kripës së vërtetë të Himalajeve: Kur prekni kripën origjinale me gjuhën tuaj, do të merrni një shije kripe shumë të fortë, shumë të mprehtë. Nëse keni një shije të thartë kur prekni me gjuhën tuaj, atëherë ajo nuk është kripa e vërtet. Kripa e Himalajeve poashtu është e ndritshme sikur të ketë grimca kristalore brenda saj. Kripa Himalajeve nuk përdoret drehtpërdrejt në ushqime pa shkrirë. Kur shtoni në 1 gotë ujë të thjeshtë 1 lugë nga kripa ajo fundoset shpejtë në fund të gotës, ndërsa kur i shtoni ujit kripën e thjeshtë ajo nuk do të fundoset do të rri mbi sipërfaqen e ujit.

Porosia

Për porosi na kontaktoni ne numrin e telefonit : +386 49 442 220 ose ne e-mail : herbalkos@hotmail.com

Produktet tjera

LLoje te ndryshme te produkteve

Colorlib Template

SHURUP MANI I ZI - KARADUT ŞURUB - Net 50 gr

4.50 €

Colorlib Template

NEKTAR ÇIÇIBANOZI - Carob Extract - NET 640 GR

9.00 €

Colorlib Template

TIZERO ÇAJ ÇAJ KUNDËR DIABETIT (20 filtera) NET 57 gr

4.50 €

Colorlib Template

LLAMBA NGA KRIPA E HIMALAJEVE - 6-7 kg

25.00 €

Colorlib Template

PEKMEZ ÇIÇIBANOZI - TAÇ - Pa konzervanse, sheqer shtesë, lëndë kimike apo ngjyrë artificiale.– NET 800 GR

7.00 €

Colorlib Template

ZANÇAY ÇAJ KUNDËR STRESIT DHE DEPRESIONIT (20 filtera) NET 51 gr

4.50 €

Colorlib Template

UJË ZHUMBRICE - (thymus sp.) - Net 1 Lt

6.50 €

Colorlib Template

VAJ I SPECIT TË DJEGËS - Chili Pepper oil

4.80 €

Colorlib Template

VAJ ANASONI - Anise Oil - Net 20 ml

6.50 €

Colorlib Template

VAJ ARRE - Walnut Oil - Net 50 ml

4.50 €

Colorlib Template

VAJ ARGANI - Argan oil - Net 20 ml

10.00 €

Colorlib Template

VAJ BAJAMEJE E ËMBËL - Sweet Almond oil - Net 50 ml

4.50 €