+383 49 442 220
herbalkos@hotmail.com

Produkti ne detaje

Ginseng i kuq / Ginseng i vërtet - Red Ginseng - Panax ginseng - Net 50 gr

40.00 €

Ginseng i kuq – Ginseng i vërtet Panax ginseng Ginsengi është një barishte shumëvjeçare që rritet me shpejtësi në të gjitha pyjet malore të Kinës verilindore, të Koresë dhe në rajonet e largëta lindore të Federatës Ruse. Në Kinë, sfera e natyrshme për Ginseng shtrihet nga Provinca Hebei në tre provincat verilindore të Liaoning, Jilin dhe Heilongjiang. Ai kultivohet gjerësisht në Kinë, Japoni, Kore dhe Rusi. Vargu i Changbai thuhet se është zona e vetme në Kinë ku Ginsengi i egër ende ndodhet i natyrshëm. Zakonisht fillon të lulëzojë në vitin e katërt dhe rrënjët zgjasin 4-6 vjet për të arritur pjekurinë. Ginsengi "i bardhë" (i papërpunuar) nganjëherë humb ngjyrën dhe pastaj thahet dhe Ginsengi "i kuq" përgatitet nga Ginsengi i bardhë me metoda të ndryshme të përpunimit, të tilla si avullimi i rrënjës së freskët para tharjes. Ka shumë lloje dhe nivele të Ginsengut, në varësi të origjinës, pjekurisë së rrënjëve, pjesëve të rrënjës së përdorur dhe metodave të përgatitjes ose përpunimit të lëndëve të para. Në Rusi, Ginsengi Panax i egër vjen kryesisht nga kultivimi dhe pjesërisht nga të korrat e lejuara ose të paligjshme. Ginsengi i egër është renditur nën statusin e mbrojtur në Librin e të Dhënave të Kuqe të Rusisë dhe prandaj korrja dhe tregtia e tij është e ndaluar sipas ligjit Rus. Sipas planit kombëtar të mbrojtur të Kinës, Ginsengi i nënshtrohet kategorisë 1 të mbrojtjes, e krahasueshme me statusin e saj në Federatën Ruse. Në Kinë, Kore të Veriut dhe Kore të Jugut, dhe Japoni, P. Ginsengi vjen nga burimet e kultivimit. Emri i gjinisë Panax Ginseng rrjedh nga fjala greke që do të thotë pan (të gjitha) akos (shërim), shëron-të-gjitha. Transliterimi i fjalës gin (njeri) seng (thelb) rrjedh nga ideografia kineze për "kristalizimin e esencës së tokës në formën e një njeriu".Përbërësit biologjikisht aktiv në P. Ginseng janë një përzierje komplekse e saponineve të triterpenit të njohur si ginsenoside. Rrënja përmban 2-3% ginsenoside prej të cilave Rg1, Rc, Rd, Rb1, Rb2 dhe Rb0 janë nga ana sasiore më të rëndësishmet. Të paktën 30 ginsenoside janë izoluar dhe karakterizuar. Veprimet farmakologjike të ginsenosideve individuale mund të funksionojnë në kundërshtim. Për shembull, dy ginsenoside kryesore, Rb1 dhe Rg1, përkatësisht shtypin dhe stimulojnë sistemin nervor qendror. Këto veprime kundërshtare mund të kontribuojnë në përshkrimin "adaptogjenik" të Ginsengit dhe aftësinë e supozuar të tij për të balancuar funksionet trupore. Aktivitetet farmakologjike të Ginsengit mund të jenë të shumëfishta dhe komplekse, jo vetëm për ginsenoside, por edhe për një shumëllojshmëri përbërjesh të tilla si panaceni (një peptidoglikan), i cili ka shfaqur aktivitet hypoglycemik, një peptid me vetitë insulinomimetike dhe salicilat dhe acidin vanillik që treguan efektet antioksiduese dhe antifatigue në kafshë. DOBITË: Ka efekte pozitive në hormonin mashkullor, Testosterone. Rrit sasinë e spermës dhe ka efekte pozitive në fuqinë seksuale. Jep energji trupit. Rrit aktivitetin e trurit duke ndikuar në sistemin nervor qendror. Forcon kujtesën, parandalon vështirësitë e përqendrimit. Eliminon lodhjen dhe raskapitjen. Frymëzon dhe rifreskon trupin. Rregullon sekrecionet e sistemit nervor, përmirëson funksionet e trurit. Mbron sistemin nervor kundër stresit dhe depresionit. Ka efekte rregulluese në enët (damarët) e zemrës. Mbron trupin nga arterioskleroza. Ka efeke pozitive në diabetin. Rregullon funksionet e mëlçisë. Ndihmon për ta mbajtur në ekuilibër kolesterolin. Eliminon aneminë(pagjaksinë). Rigjeneron qelizat. Parandalon kancerin. PËRGATITJA DHE PËRDORIMI: Përdoret si ndihmës në sëmundje të ndryshme duke u përgatitur si çaj, me mjaltë ose me kos. Pasta me mjaltë; Në 1 fingjan kafeje bosh hidhet 1 lugë e vogël Ginsengi bluar dhe 1 lugë e mesme Mjaltë, përzihet mirë derisa mer formën e pastës dhe hahet 15 min para buke. 1-2 herë në ditë nga një dozë e tillë. Çaji; Në 1 gotë 150-200 ml me ujë të vluar, hidhet 1 lugë e vogël Ginsengi bluar ose një copë sa thoni i gishtit nga rrënja e pabluar dhe vlon edhe 2 minuta në temperaturë të ulët, pastaj hiqet nga zjarri dhe lihet të pushojë edhe 10 minuta tjera, i shtohet 1 lugë e mesme mjaltë dhe pihet para buke. 1-2 gota në ditë. KUNDËREFEKTET: Komisioni E nuk raporton kufizime të njohura për përdorimin e Ginsengit gjatë shtatzënisë dhe laktacionit. Megjithëse përmbledhja bimore britanike kundërindikon Ginsengin gjatë shtatzënisë, kjo nuk mbështetet nga përdorimi në Azi apo nga Komisioni E. Megjithatë, nuk janë kryer kontrolle të sigurta afatgjata të sigurisë. OBSH gjithashtu ka përsëritur se siguria e përdorimit të Ginsengit gjatë shtatëzanisë nuk është përforcuar, megjithëse vuri në dukje se Ginseng nuk është teratogjenik. Ndërveprimet me Droga të Tjera Përmbledhja bimore britanike kundërindikon përdorimin e Ginsengit me stimulues të tjerë, duke përfshirë përdorimin e tepruar të kafeinës. Monografia e OBSH citon dy raste të ndërveprimit të Ginsengit me fenelzine, një frenues monoamine oksidues, edhe pse rëndësia klinike e këtij ndërveprimi është ende për t'u përcaktuar. Dozimi dhe Administrimi Përveç nëse përshkruhet ndryshe: 1-2 g rrënjë në ditë mund të përdoret deri në tre muaj; kura të përsëritet është e mundshme.

Porosia

Për porosi na kontaktoni ne numrin e telefonit : +386 49 442 220 ose ne e-mail : herbalkos@hotmail.com

Produktet tjera

LLoje te ndryshme te produkteve

Colorlib Template

SHURUP MANI I ZI - KARADUT ŞURUB - Net 50 gr

4.50 €

Colorlib Template

NEKTAR ÇIÇIBANOZI - Carob Extract - NET 640 GR

9.00 €

Colorlib Template

TIZERO ÇAJ ÇAJ KUNDËR DIABETIT (20 filtera) NET 57 gr

4.50 €

Colorlib Template

LLAMBA NGA KRIPA E HIMALAJEVE - 6-7 kg

25.00 €

Colorlib Template

PEKMEZ ÇIÇIBANOZI - TAÇ - Pa konzervanse, sheqer shtesë, lëndë kimike apo ngjyrë artificiale.– NET 800 GR

7.00 €

Colorlib Template

ZANÇAY ÇAJ KUNDËR STRESIT DHE DEPRESIONIT (20 filtera) NET 51 gr

4.50 €

Colorlib Template

UJË ZHUMBRICE - (thymus sp.) - Net 1 Lt

6.50 €

Colorlib Template

VAJ I SPECIT TË DJEGËS - Chili Pepper oil

4.80 €

Colorlib Template

VAJ ANASONI - Anise Oil - Net 20 ml

6.50 €

Colorlib Template

VAJ ARRE - Walnut Oil - Net 50 ml

4.50 €

Colorlib Template

VAJ ARGANI - Argan oil - Net 20 ml

10.00 €

Colorlib Template

VAJ BAJAMEJE E ËMBËL - Sweet Almond oil - Net 50 ml

4.50 €