+383 49 442 220
herbalkos@hotmail.com

Produkti ne detaje

KURKUMA / TURMERIK / Shafrani Indian - Curcuma longa - Net 100 gr

1.60 €

KURKUMA / TURMERIK / Shafrani Indian – (Curcuma longa) DOBITË: Nxit funksionimin e nervave. Ka veti shëruese kundër infeksioneve. Paston gjakun. Forcon sistemin e imunitetit. Forcon stomakun dhe lehtëson tretjen. Shkurton periudhën e shërimit. Largon(nxjerrë) gazet dhe është diuretik. Largon substancat toksike të grumbulluara në trup. Nga jashtë(në formë dermale) është e dobishme në sëmundjet e lëkurës. Ul kolesterolin e keq LDL. Është i dobishëm në sëmundjet funksionale të fshikëzës së tëmthit dhe kanaleve biliare. Antioksidant i fuqishëm. Studimet e bëra tregojnë që në Kurkum përmbajta e lëndës curcumin është antioksidant më i fuqishëm se vitaminat E dhe C. Curcumina ka veti mbrojtëse kundër kancerit dhe parandalon përhapjen e qelizave të tumorit. Në studimet e bëra është vërejtur se është i dobishëm kundër kancerit të lëkurës, të zorrëve të trasha, kancerit të gjirit dhe kancerit të mushkërive. Ndihmon në zhdukjen e dëmeve të shkaktuara nga duhani. Është shumë i dobishëm në sëmundjet e rrugëve të sipërme të frymëmarrjes si kolla, bronkiti, astma dhe sinusat. Forcon mëlçinë dhe ndihmon për ti larguar toksinat e grumbulluara në mëlçi. Përdoret në sëmundjet e mëlçisë si verdhëza, tuberkulozi, cirroza etj. PËRGATITJA DHE PËRDORIMI: Përdoret si mëlmesë në gjellëra dhe supa. Doza ditore e preferuar është 1-3 gr. Përdoret me mjaltë, merret 1 lugë e vogël (lugë e çajit) nga Kurkuma dhe përzihet me 1 lugë të mesme (lugë të sheqerit) me mjaltë, përdoren 2-3 doza të tilla në ditë para buke. Çaji; Një copë rrizomë (rrënjë) në madhësi të thonit ose 1 lugë e vogël nga rrizoma e bluar hidhet në 1 gotë 150-200 ml ujë të vluar, lihet të vlojë në temperaturë të ulët për 2-3 minuta pastaj hiqet nga zjarri dhe lihet të qëndrojë edhe për 10 minuta pastaj kullohet dhe pihet. Pihen 2-3 gota të posapërgatitura në ditë para buke. Kurkuma është bima bazë në përzierjen bimore për përgatitjen e mëlmesës Kerri (Curry) dhe po kjo rrizomë (rrënjë) është ajo që ja jep ngjyrën vizëlluese të verdhë Kerrit (Curry).

Porosia

Për porosi na kontaktoni ne numrin e telefonit : +386 49 442 220 ose ne e-mail : herbalkos@hotmail.com

Produktet tjera

LLoje te ndryshme te produkteve

Colorlib Template

SHURUP MANI I ZI - KARADUT ŞURUB - Net 50 gr

4.50 €

Colorlib Template

NEKTAR ÇIÇIBANOZI - Carob Extract - NET 640 GR

9.00 €

Colorlib Template

TIZERO ÇAJ ÇAJ KUNDËR DIABETIT (20 filtera) NET 57 gr

4.50 €

Colorlib Template

LLAMBA NGA KRIPA E HIMALAJEVE - 6-7 kg

25.00 €

Colorlib Template

PEKMEZ ÇIÇIBANOZI - TAÇ - Pa konzervanse, sheqer shtesë, lëndë kimike apo ngjyrë artificiale.– NET 800 GR

7.00 €

Colorlib Template

ZANÇAY ÇAJ KUNDËR STRESIT DHE DEPRESIONIT (20 filtera) NET 51 gr

4.50 €

Colorlib Template

UJË ZHUMBRICE - (thymus sp.) - Net 1 Lt

6.50 €

Colorlib Template

VAJ I SPECIT TË DJEGËS - Chili Pepper oil

4.80 €

Colorlib Template

VAJ ANASONI - Anise Oil - Net 20 ml

6.50 €

Colorlib Template

VAJ ARRE - Walnut Oil - Net 50 ml

4.50 €

Colorlib Template

VAJ ARGANI - Argan oil - Net 20 ml

10.00 €

Colorlib Template

VAJ BAJAMEJE E ËMBËL - Sweet Almond oil - Net 50 ml

4.50 €