+383 49 442 220
herbalkos@hotmail.com

Produkti ne detaje

KARAFILI - Clove - Syzygium aromaticum - Net 50 gr

3.00 €

KARAFILI - Syzygium aromaticum/(Eugenia caryophylata) Karafili përdoret në përzierje të çajrave të ndryshme bimore dhe si i vetëm. Ka erë të mprehtë dhe përdoret edhe si mëlmesë. Ka ndikim si antiseptik, antibakterial, antifungal, antiviral, anestezik dhe zgjill spazmet(ngërçet). DOBITË: Ndërpret dhimbjet dhe ka veti të forta dez-infektuese. Afrodiziak. Rrit dëshirën seksuale tek meshkujt dhe femrat. Forcon zemrën. Forcon nervat. Hap zërin. Forcon Trurin. Forcon shqisat dhe kujtesën. Zhduk erën e keqe të gojës. Parandalon prishjen dhe ndërpret dhimbjen e dhëmbëve. Ul temperaturën(ethet). Forcon imunitetin. Ndërpret diarren. Stimulon punën e lukthin dhe hap oreksin. Parandalon grumbullimin e gazrave në stomak dhe zorrë. Forcon mitrën e grave shtatzëna, dhe e lehtëson lindjen. PËRGATITJA DHE PËRDORIMI: Karafili për dhimbje të dhëmbit dhe erën e gojës, 1 kokër përtypet në gojë për disa minuta. Çaj: 7-8 kokra karafıl hidhen në 1 gotë 200ml ujë, lihet të valojë 2-3 minuta në temperaturë të ulët dhe hiqet nga zjari, lihet të pushojë edhe për 5 minuta pastaj kullohet. Është më i dobishëm nëse ëmbëlsohet me mjaltë. Pihen 2 gota të tilla gjatë ditës në mëngjes dhe mbrëmje para buke. Për diarre: 8-9 kokrra karafili thehen në dysh ose tresh, me ndihmën e një luge hahet para dhe pas buke duke u gëlltitur me pak ujë jo shumë të ftohtë. Përgatitja me mjaltë: 1 lugë e mesme(reqeli) Karafil (duhet të bluhet) përzihet me 1 lugë të madhe(gjelle) mjaltë, përzihet mirë dhe hahet 7-10 ditë regullisht nga një përgatitje si kjo në ditë. KUNDËREFEKTET:Nuk duhet të tejkalohet doza e rekomanduar, mund të shkaktojë probleme. Në përgatitjen dhe përdorimin e rregulltë nuk ka ndonjë kundërefekt.

Porosia

Për porosi na kontaktoni ne numrin e telefonit : +386 49 442 220 ose ne e-mail : herbalkos@hotmail.com

Produktet tjera

LLoje te ndryshme te produkteve

Colorlib Template

SHURUP MANI I ZI - KARADUT ŞURUB - Net 50 gr

4.50 €

Colorlib Template

NEKTAR ÇIÇIBANOZI - Carob Extract - NET 640 GR

9.00 €

Colorlib Template

TIZERO ÇAJ ÇAJ KUNDËR DIABETIT (20 filtera) NET 57 gr

4.50 €

Colorlib Template

LLAMBA NGA KRIPA E HIMALAJEVE - 6-7 kg

25.00 €

Colorlib Template

PEKMEZ ÇIÇIBANOZI - TAÇ - Pa konzervanse, sheqer shtesë, lëndë kimike apo ngjyrë artificiale.– NET 800 GR

7.00 €

Colorlib Template

ZANÇAY ÇAJ KUNDËR STRESIT DHE DEPRESIONIT (20 filtera) NET 51 gr

4.50 €

Colorlib Template

UJË ZHUMBRICE - (thymus sp.) - Net 1 Lt

6.50 €

Colorlib Template

VAJ I SPECIT TË DJEGËS - Chili Pepper oil

4.80 €

Colorlib Template

VAJ ANASONI - Anise Oil - Net 20 ml

6.50 €

Colorlib Template

VAJ ARRE - Walnut Oil - Net 50 ml

4.50 €

Colorlib Template

VAJ ARGANI - Argan oil - Net 20 ml

10.00 €

Colorlib Template

VAJ BAJAMEJE E ËMBËL - Sweet Almond oil - Net 50 ml

4.50 €