+383 49 442 220
herbalkos@hotmail.com

Produkti ne detaje

Colorlib Template

VAJ ZHUMBRICE - Thyme oil

10.50 €

VAJ ZHUMBRICE - Thyme oil Gençay 20 ml Qmimi 10.50 € transporti gratis/ Dogan 20 ml Qmimi 4.00 € plus transporti • Vaji i Lisnës përmban carvacrol, p-cymene, terphinene, mrycene, linalol, thymol, terphinenol, thujene, pinene, camphene, borneol dhe humunele. VETITË: • Vaji esencial i zhumbricës është një antispazmatik, antireumatik, antiseptik, baktericid, behik, kardiak, karminativ, cikatrisant, diuretik, emenagog, ekspektorant, hipertensiv, insekticid, stimulues, tonik dhe vermifug. PËRFITIMET SHËNDETËSORE: • Vaji esencial i zhumbricës përdoret për të zbutur spazmat, për të mbrojtur plagët nga pezmatimet, për të lehtësuar dhimbjet reumatike si dhe për të vrarë bakteret. Ky vaj ndihmon për të kuruar infeksionet në gjoks, kollën dhe ftohjen, për të kuruar artritin dhe përdhesin, është i dobishëm për shëndetin e zemrës, heq gazet e tepërt nga organizmi, shëron plagët dhe heq shenjat, nxit urinimin, rregullon ciklet menstruale. DOBITË: • Antimikrobial i fuqishëm. Forcon trupin. Lehtëson tretjen. Zgjëron arteriet. Ul kolesterolin LDL. Rrit qelizat e kuqe të gjakut. Parandalon sëmundjet e zemrës. Ndërpret rrahjet e çrregullta të zemrës. Ngrit tensionin përkohësisht. Rregullon punën e gjëndrave. Shëron infeksionet e mishit të dhëmbëve. Forcon nervat. Rrit rrezistencën e trupit kundër sëmundjeve. I dobishëm kundër bronkitit dhe astmës. Ul nivelin e sheqerit në gjakë. Diuretik (nxit urinimin), mbyt mikrobet në fshikëz dhe veshka. Ndërpret dhimbjet reumatike dhe të artritit (gëlqerosjes). Shëron infeksionet e zorrëve. Antiseptik, antiviral dhe antifungal. Shëron varrat dhe djegiet. Shëron varrat e ekcemës dhe aknet. Ndihmon në shërimin e puçrrave të pubertetit. Rregullon ciklin menstural. Në mbipeshë të tepërt ndihmon në shkrierjen e dhjamit. PËRDORIMI: • Oral (duke pirë) Në gjysëm fingjan me ujë ose 1 copë sheqer pikohen 2 pika dhe pihet. 2-3 herë në ditë para buke. Për varrat dhe infeksionet e gojës, 3-4 pika hidhen në 1 fingjan me ujë dhe shpërlahet goja (gargarë). Dermal (duke lyer); 4-5 pika përdoren në formë masazhi. Si një antiseptik i fortë është i dobishëm në varra, ndryllje, pëlkime, mavijosje dhe për infeksione në lëkurë. Për dhimbje të belit 1 lugë e sheqeri vaj Lisne përzihet me 1 lugë gjelle vaj të virgjër Ulliri, vokët pak dhe lyhet duke bërë masazh 5-6 minuta. KUNDËREFEKTET: • Për shkak që e rrit sekretimin në stomak është e dëmshme për të sëmurët me ulcerë në stomak. Është e dëmshme që të përdoret gjat perudhës së shtatzanisë sepse mund të shkaktoj abort dhe për të sëmurët me guatr.

Porosia

Për porosi na kontaktoni ne numrin e telefonit : +386 49 442 220 ose ne e-mail : herbalkos@hotmail.com

Produktet tjera

LLoje te ndryshme te produkteve

Colorlib Template

VAJ ZHUMBRICE - Thyme oil

10.50 €